Wybór urządzenia do ćwiczeń w domu

Bieżnie i inne urządzenia fitness mogą sprawić, że trening aerobowy będzie jeszcze wygodniejszy. Który typ jest najlepszy dla Ciebie?

Nawet jeśli lubisz ćwiczyć na świeżym powietrzu, zdarzają się sytuacje, gdy jest zbyt zimno, zbyt gorąco lub z innych powodów niewygodnie lub niepraktycznie jest spacerować, biegać czy jeździć na rowerze. I jak wiele osób, być może zrezygnowałeś z członkostwa w siłowni. Jak więc upewnić się, że przez większość dni w tygodniu wykonujesz trening aerobowy i chroniący serce?

Może nadszedł czas, aby zainwestować w domową maszynę do ćwiczeń, taką jak bieżnia lub maszyna eliptyczna. Nie tylko możesz ćwiczyć w zaciszu własnego domu, ale także łatwo podzielić trening na 10-15-minutowe odcinki w ciągu dnia, kiedy tylko jest to dla Ciebie wygodne. Aktualne wytyczne zalecają co najmniej 2,5 godziny ćwiczeń fizycznych (aerobowych) tygodniowo.

Weź pod uwagę historię swojego zdrowia

Chociaż wszystkie urządzenia do ćwiczeń zapewniają trening aerobowy, niektóre z nich mogą być bardziej odpowiednie dla Ciebie niż inne, w zależności od Twojej osobistej sytuacji. Kiedy większość ludzi osiąga wiek średni, nierzadko ma już przynajmniej jeden problem ze stawami lub mięśniami, wynikający z przeciążenia lub urazu. Mogą to być trzeszczące kolana lub biodra, bolące ramiona, wrażliwe nadgarstki lub obolałe dolne partie pleców. Warto rozważyć również inne kwestie zdrowotne.

Jeśli masz artretyzm w biodrach lub kolanach, rower stacjonarny pozwoli Ci uniknąć bolesnego dźwigania ciężarów. Pamiętaj, aby wyregulować wysokość siodełka tak, aby kolana były lekko ugięte, gdy stopa znajduje się na pedale w najniższym punkcie, co pomoże uniknąć nadwyrężenia kolan. Rower stacjonarny to także dobry wybór dla początkujących ćwiczących i osób mających problemy z równowagą.

Jeśli jednak problemem jest osteoporoza, korzystne są ćwiczenia z obciążeniem, które można uzyskać na bieżni lub maszynie eliptycznej. W przypadku maszyny eliptycznej stopy nie podnoszą się i nie opadają ze stopni, więc przenoszenie ciężaru ciała jest bardziej umiarkowane.

Eliptyka ma tę dodatkową zaletę, że oprócz nóg ćwiczy również ramiona. Można również znaleźć rowery stacjonarne, których ramiona poruszają się w przód i w tył, na wypadek gdybyś potrzebował dodatkowej stabilności wynikającej z możliwości siedzenia zamiast stania. Pamiętaj jednak, aby rozważyć wszelkie dolegliwości bólowe ramion lub łokci w przeszłości, ponieważ powtarzający się ruch może nasilić ten problem.

Wiosłowanie może być najlepszą opcją dla treningu całego ciała: wymaga użycia rąk, nóg i mięśni rdzenia. Ponieważ wykorzystuje tak wiele grup mięśni, maszyny te prawdopodobnie nie są najlepsze dla osób o słabszej kondycji lub początkujących. Urządzenia te nie są również zalecane dla osób ze skłonnościami do bólu pleców.

Wskazówki dotyczące bieżni

Bieżnie, jako jedne z pierwszych urządzeń do ćwiczeń w domu, nadal należą do najpopularniejszych. Rozważając swoje rozwiązania, wybierz model z solidną ramą i silnikiem elektrycznym, a nie bieżnię bez silnika. Cena urządzenia w dużej mierze zależy od jakości, trwałości i wytrzymałości silnika. Do biegania, a nie tylko chodzenia, potrzebny jest silnik o mocy co najmniej 3 koni mechanicznych.

Upewnij się, że powierzchnia do chodzenia lub biegania (zwana pokładem lub pasem) jest wystarczająco długa, aby umożliwić Ci chodzenie. Zależy to od wzrostu użytkownika oraz od tego, czy planuje on biegać, co wymaga dłuższego kroku. Inne kluczowe cechy to przycisk zatrzymania awaryjnego dla bezpieczeństwa, łatwe w użyciu klawisze oraz wskaźniki z literami i cyframi, które są wystarczająco duże, abyś mógł je dobrze widzieć.